Mardi Grass

"Τη Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου   οι μαθήτριες και οι μαθητές της έκτης τάξης βίωσαν το  έθιμο που τηρείται την περίοδο της Αποκριάς στη Γαλλία. Η Mardi Gras (Λιπαρή Τρίτη)  που φέτος γιορτάστηκε στις 9 Φεβρουαρίου, σε αντιστοιχία με την Καθαρά  Δευτέρα σηματοδοτεί την περίοδο της νηστείας πριν το Πάσχα. Οι Γάλλοι παραδοσιακά τρώνε  κρέπες,ντύνονται καρναβάλια και διασκεδάζουν.

Τα παιδιά έφτιαξαν τις αφίσες και τις προσκλήσεις για την εκδήλωση. Η συμβολή των γονέων ήταν καθοριστική γιατί μας πρόσφεραν τις κρέπες και τα συνοδευτικά και τους ευχαριστούμε  από καρδιάς!! Ο μπουφές, γεμάτος πια ετοιμάστηκε για την γιορτή!

Τα παιδιά σέρβιραν, γεύτηκαν  αλλά και πρόσφεραν  κρέπες στους συμμαθητές και τους δασκάλους τους!! Και του χρόνου !!  Καλές Αποκριές