Η Ιστορία του Σχολείου μας

Το 2ο  Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου ιδρύθηκε με το ΦΕΚ 253/Α/1959. Λειτούργησε το 1961 και οι μαθητές του έφθαναν τους 400 από το πρώτο έτος της λειτουργίας του. Επειδή στερούνταν διδακτηρίου, φιλοξενήθηκε στις εγκαταστάσεις του 1ου  Δημοτικού Σχολείου επί της οδού 28ης Οκτωβρίου. Λειτουργούσε με βάρδιες στο υπάρχον κτίριο και μόλις στα τέλη της δεκαετίας  του 1960 κτίστηκε εντός του χώρου και ένα ακόμη κτίριο το οποίο και πάλι δεν ικανοποιούσε τις ανάγκες στέγασης του 2ου Δημοτικού. Εξακολούθησε να λειτουργεί σε βάρδια και να φιλοξενείται στον υπάρχοντα χώρο.

Το 1975 ολοκληρώθηκε το κτίριο του 2ου  Δημοτικού Σχολείου, το οποίο βρίσκεται στη συμβολή των οδών 28ης Οκτωβρίου και Καραολή και Δημητρίου. Όμως και πάλι δεν κατάφερε να μεταφερθεί  εκεί το σχολείο, μια που το κτίριο δόθηκε για τη λειτουργία του 1ου  Γυμνασίου Θηλέων Ευόσμου. Έτσι, πάλι έμεινε φιλοξενούμενο του 1ου Δημοτικού Ευόσμου.

Το 1993 και με τη βοήθεια των δασκάλων του Σχολείου, επιτέλους στεγάστηκε σε δικό του κτίριο επί της οδού Μαιάνδρου & Φιλίππου. Το κτίριο ήταν όμως μικρότερο από τις ανάγκες των παιδιών του και έτσι, από την αρχή ακόμη της λειτουργίας του στέγασε και το 2ο  Νηπιαγωγείο, μετατρέποντας την αίθουσα Χημείου σε αίθουσα διδασκαλίας.

Μέσα σε μία δεκαετία χτίστηκε στον αύλειο χώρο του, το 2ο  Νηπιαγωγείο καθώς επίσης και 2 επιπλέον αίθουσες νοτιοανατολικά του προαύλιου χώρου. Ακολούθησε η τοποθέτηση 2 ακόμη  προκατασκευασμένων αιθουσών   νοτιοδυτικά του κεντρικού κτιρίου.

Το 2001 και λόγω του μεγάλου αριθμού των παιδιών, ιδρύθηκε το 18ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου το οποίο έκτοτε συστεγάζεται με το 2ο Ευόσμου. Από τότε και μέχρι σήμερα το σχολείο φιλοξενεί κάθε χρόνο 480 παιδιά.