Υποδομές

Το  σχολείο μας συστεγάζεται με το 18ο Δημοτικό Ευόσμου και  αποτελείται από τρία κτίρια μέσα σε μια αυλή  2.500  τ.μ.  Στο κεντρικό κτίριο, που είναι και το μεγαλύτερο, βρίσκονται οι περισσότερες αίθουσες διδασκαλίας, η αίθουσα εκδηλώσεων, η βιβλιοθήκη, τα γραφεία των εκπαιδευτικών, το κυλικείο και διάφοροι άλλοι βοηθητικοί χώροι. Στα  άλλα δύο μικρά κτίρια  βρίσκονται οι άλλες δύο αίθουσες μας.

Αίθουσες Διδασκαλίας

Οι αίθουσες διδασκαλίας είναι δώδεκα. Οι  δέκα αίθουσες διδασκαλίας βρίσκονται στους δύο ορόφους του κεντρικού κτιρίου, ενώ οι άλλες δύο στα δύο μικρά κτίρια της αυλής. Κάθε αίθουσα φιλοξενεί από 21 έως 26 μαθητές και αξιοποιείται ανάλογα με τον αριθμό των μαθητών. Κάθε αίθουσα διαθέτει υπολογιστή, βιντεοπροβολέα, cd player καθώς και πλήθος εποπτικών μέσων.

Σχολική Βιβλιοθήκη

Η δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας λειτουργεί κάθε:

Τρίτη και ώρα 09:40-10:00   και 11:30:11:45

Πέμπτη και ώρα 09:40-10:00

Βιβλία μπορούν να δανειστούν οι μαθητές των 2ου και 18ου Δημοτικών Σχολείων Ευόσμου.

Οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων των 2ου και 18ου Δημοτικών Ευόσμου αγοράζουν κάθε χρόνο και νέα βιβλία και έτσι εμπλουτίζεται η, μικρή σε χώρο αλλά μεγάλη σε τίτλους βιβλίων, βιβλιοθήκη μας.

Αίθουσα Εκδηλώσεων

Στην αίθουσα εκδηλώσεων πραγματοποιούνται οι γιορτές και οι εκδηλώσεις των μαθητών.