Το Στ΄1 διαβάζει το βιβλίο: «Η λίμνη μας κινδυνεύει»

Το ΣΤ1 του 2 ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου, στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, 2 Απριλίου 2021, ασχολήθηκε με το βιβλίο της συγγραφέως, κυρίας Μάλαμα Σιδηροπούλου ‘Η λίμνη μας κινδυνεύει’. Με έναυσμα το εν λόγω βιβλίο, οι μαθητές και οι μαθήτριες ταξίδεψαν σε ένα καινούριο κόσμο, μέσα στον οποίο γνώρισαν πολλούς ήρωες, αλλά ήρθαν αντιμέτωποι και με ένα σοβαρό περιβαλλοντικό πρόβλημα. Τα παιδιά, με αφορμή το πρόβλημα αυτό ενεπλάκησαν σε δημιουργικές δραστηριότητες, τις οποίες συνέδεσαν, τόσο με την παγκόσμια ημέραπαιδικού βιβλίου, όσο και με την κλιματική αλλαγή.

Ελπίζουμε να απολαύσετε και εσείς το βιβλίο, με το οποίο ασχοληθήκαμεκαι να περιηγηθείτε ψηφιακά στα όσα δημιουργήσαμε.

Η ΛΙΜΝΗ ΜΑΣ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ