Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών

Τη Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2020 οι Σύλλογοι Γονέων και οι Σύλλογοι Διδασκόντων των 2ου και 18ου Δημοτικών Σχολείων Ευόσμου διοργάνωσαν σεμινάριο «Πρώτων Βοηθειών». Εισηγητής ήταν ο εκπαιδευτικός- διασώστης κ. Πέτρος Μουμτζίδης, δάσκαλος του σχολείου μας.
Οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να μάθουν πώς μπορούν να αντιμετωπίσουν με ασφάλεια ένα έκτακτο περιστατικό στο σχολείο ή στο οικογενειακό περιβάλλον, να προσφέρουν τις πρώτες βοήθειες και να καλέσουν το εξειδικευμένο προσωπικό του ΕΚΑΒ. Ακολούθως έμαθαν με βιωματικό τρόπο τη θέση ασφαλείας καθώς και την ΚΑΡΠΑ πάνω στο εκπαιδευτικό πρόπλασμα που μας παραχώρησε το τμήμα Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Π.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης.
Ευχαριστούμε τον κ. Μουμτζίδη Πέτρο για την επιμόρφωση, τους Συλλόγους Γονέων για τη διοργάνωση του Σεμιναρίου καθώς και την κ. Ξενιδάκη Δωροθέα εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής του 18ου Ευόσμου που μας έφερε την «μικρή Αννούλα» για την προσομοίωση της ΚΑΡΠΑ.

Τη βδομάδα 19086