ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΙΡΗΝΗΣ

Στις 20 Σεπτεμβρίου 2019 το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου πήρε μέρος σε μια πανελλήνια κινητοποίηση, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα Ειρήνης στις 21 Σεπτεμβρίου. Με αφορμή το γεγονός αυτό, το σχολείο μας συμμετείχε στο παγκόσμιο περιβαλλοντικό δίκτυο ENO: Tree planting day: plant a tree for peace. Στα πλαίσια αυτής της ημέρας διοργανώθηκε και παρουσιάστηκε στον προαύλιο χώρο του σχολείου μια εκδήλωση, στην οποία συμμετείχαν μαθητές από όλες τις τάξεις του σχολείου, η κάθε μία με διαφορετικό δρώμενο.

ss2

Οι μαθητές του Δ2 έπαιξαν κουκλοθέατρο σχετικό με την ανακύκλωση και παρουσίασαν μία τεράστια αφίσα-κατασκευή, μέσω της οποίας ήθελαν να αναδείξουν τη σπουδαιότητα της ανακύκλωσης.

ss3

Παράλληλα, οι μαθητές του Δ1, παρουσίασαν αφίσες και στιχάκια, με σκοπό τον προβληματισμό για τη σημασία αυτής της ημέρας στην πόλη μας.

ss5

ss4

Ακολούθησαν ποιήματα των μαθητών/τριών της Β΄ και της Ε΄ τάξης, σχετικά με την ανακύκλωση, ενώ τη συνέχεια ανέλαβε η ΣΤ΄ τάξη, η οποία τραγούδησε ένα τραγούδι με περιεχόμενο την ελιά. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τη δεντροφύτευση μιας ελιάς στο χώρο της αυλής.

Σήμερα 1967