Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Το σχολείο μας συμμετέχει ενεργά στην περιβαλλοντικής εκπαίδευση των μαθητών μας

Δερβένι

der1

Λίγη θεωρεία για όσα έχουμε μάθει….

Διαβάστε περισσότερα: Δερβένι

Ηλιακό Λεωφορείο

Τα παιδιά της τρίτης τάξης (Γ? 2) με αφορμή το μάθημα της Γλώσσας, «το Ηλιακό Λεωφορείο», κατάφεραν είτε ατομικά είτε ομαδικά να δημιουργήσουν από απλά ανακυκλώσιμα υλικά τα δικά τους ηλιακά λεωφορεία.

Περιβαλλοντικό πάρκο Θέρμης

Στα πλαίσια της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και του προγράμματος με θέμα την ανακύκλωση που ασχολείται η Στ΄ τάξη του  Σχολείου μας, επισκεφθήκαμε το περιβαλλοντικό πάρκο Θέρμης όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μάθουν πολλά και χρήσιμα πράγματα για την ανακύκλωση, μέσα από το πρόγραμμα που πραγματοποιείται εκεί. Παράλληλα οι μαθητές μας χάρηκαν το παιχνίδι καθώς και τις διαδρομές στα γήπεδα, στην παιδική χαρά και στη λιμνούλα. Προτείνουμε να το επισκεφθείτε!!!