Γνωριμία με την Παράδοση

Ο Δήμος Κορδελιού-Ευόσμου και το Πολιτιστικό Κέντρο Ευόσμου προτείνουν στα σχολεία ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα την παράδοση. Επισκεφτήκαμε με την Ε΄ τάξη του σχολείου μας το Πολιτιστικό Κέντρο και είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε το πρόγραμμα αυτό.

Οι μαθητές μας γνώρισαν μέσα από μία ολοκληρωμένη και άρτια παρουσίαση τις παραδοσιακές φορεσιές, τα παραδοσιακά μουσικά όργανα καθώς και τους παραδοσιακούς χορούς μας.

Συμμετείχαν βιωματικά με χορό και ταξίδεψαν μέσα από αυτόν, σ’ όλα τα μέρη της Ελλάδας, της Μικράς Ασίας και του Πόντου.

Αξίζουν συγχαρητήρια στον κ. Κυνηγόπουλο Γιώργο, καθηγητή Φυσικής Αγωγής και οργανωτή-παρουσιαστή του προγράμματος. Το συστήνουμε ανεπιφύλακτα, τόσο εμείς οι εκπαιδευτικοί όσο και οι μαθητές μας που το παρακολούθησαν.